ژن نئاندر تالها باز می شود، از سلسله مباحث منشاء انسان (5)

تمامی ژن های یک نئادر تال 38000 ساله توسط یک گروه علمی آلمانی استخراج شده است. این تیم مطالعاتی امید دارد که این ژن ها شرایطی را برای مقایسه بین انسان های مدرن و نزدیک ترین خویشاوند ان خود ( نئاندر تالها) بدست آورد. پروژه مطالعاتی مذبور که حدود 5 ملیون یورو هزینه در بر داشته است در موسسه ماکس پلانک در شهر لایپزیک در حال انجام است.

مطالعه مقایسه ای بین ژن انسان می تواند موجب کشف شواهدی از روابط جنسی بین نئاندر تالها و انسانهای مدرن را بر ملا کند. ژن های این دو بیش از 99 درصد با همدیگر هم پوشانی دارد. انسان های هوشمند به عنوان یک گونه مجزا حدود 400 هزار  سال پیش شکل گرفته اند و نئاندر تالها نیز در حدود 30 هزار سال پیش منقرض شده اند. نیای مشترک این دو گونه در حدود 660000 سال پیش می زیسته اند.

مطالعات حاضر همچنین امکان ارزیابی اینکه این گونه ها دارای چه ویژگی های اندامی بوده اند و چگونه انها با محیط زیست خود سازگار شده بودند، را فراهم می کند.

 این گروه در نظر دارد که کتابی را در ارتباط با ژنهای مطالعه شده را به زودی منتشر کنند. بایستی منتظر نتایج هیجان انگیز این گروه ماند.

 منبع :Nature 457,645,2009

     

/ 3 نظر / 34 بازدید
الهام

بنابراین به زودی معمای اختلاط یا عدم اختلاط نژادی نئاندرتال ها با انسان های هوشمند و دلایل انقراض آنها حل خواهد شد و جوابی قانع کننده به یافته هایی چون کودک شبه جزیره ایبریا که هنوز قاطعانه مشخص نیست به کدام گونه تعلق دارد،داده خواهد شد. از اطلاع رسانی شما سپاسگذارم.

electronici

سلام هموطن وبلاگ جالبي داري بيا فرياده سوسيالسيم بترکونيم آيا تو آزادي نمي خواي آيا تو آزادي برابر بين زن و مرد دوست نداري پيش يسوي سوسياليسم زنده باد سوسياليسم

سیامک

با سلام و تبریک سال نو جناب اقای دکتر حیدری آدرس میلتون رو از سایت پیداد کردم. من دانشجوی سال دوم مقطع دکتری جغرافیا طبیعی گرایش ژئومورفولوژی دانشگاه تهران هستم. برای موضوع تز دکتری می خواهم یک موضوع بین رشته ژئومورفولوژی و باستان شناسی را انتخاب کنم. چون خودم ساکن استان لرستان هستم، با توجه به قدمت تاریخی منطقه مایلم که بر روی این منطقه کارکنم. موضوعی که مد نظر خودم هست ت*حلیل ارتباط بین فرآیندهای و فرم های ژئومورفیک و تاثیر آنها در شکل گیری سکونت گاههای انسانی*می باشد. با توجه به اینکه این موضوع و موضوعات مشابه در ایران کار نشده است، از شما تقاضا دارم که در مورد این موضوع و یا تغییراتی که لازم است در آن ایجاد شود، راهنماییم کنید. به امید سربلندی و موفقیت ایرانی های عزیز در جای جای جهان ارادتمند شما سیامک شرفی