دیو جامه، وسیله ای برای شکار در منطقه کردستان

دیو جامه، نام یک وسیله برای شکار در منطقه گوران کوهستان زاگرس مرکزی است. از آنجا که این وسیله از دیدگاه مردم باستان شناسی بسیار مهم است علاقمند شدم که اطلاعاتی در این باره بدست آورم و نوشته اینجا شاید اولین یادداشتی باشد که در این رابطه به نگارش در آمده باشد. لازم است که این نکته را گفته شود که انگیزه تحقیق در ارتباط با دیو جامه این بوده که بخشی از پایان نامه دکترای من در رابطه با سیستم های شکار در منطقه کوهستان زاگرس در دوران پارینه سنگی است. 

قبل از پرداختن به دیو جامه، می بایست اشاره کنم که بر اساس مطالعات مردم شناسی در دنیای شکار، چهار روش برای شکار شناخته شده است. 1. روش یورش به سمت حیوان، و مجبور کردن شکار به فضای تعریف شده ای که می تواند یک تله، یک پرتگاه و یا یک گوشه باشد که انسان بتواند به کشتن حیوان را انجام دهد، 2. روش کمین:شکار گر در محلی مناسب به کمین می نشیند و شکار بدون آگاهی از وی به سمت کمین گاه می آید، کمین گاه می تواند یک درخت، یک صخره و یا هر مانع دیگری برای دیده نشدن باشد 3. روش تله: در این حالت شکارچی یک تله را در محلی خاص کار می گذارد و در زمان بعد به سراغ شکار به دام افتاده می رود، 4. نهایتا روش استتار، که انسان می تواند با استفاده از یک وسیله پوششی همانند یک ماسک یا پوست بدن خود را پوشانیده و خود رابه شکار حتی المکان نزدیک کرده و عمل شکار را انجام دهد. 

دیو جامه نیز در واقع یک ماسک محسوب می شود که شکار چیان معمولا برای شکار حیوانات و پرندگان استفاده می کنند. این ماسک از یک پارچه به اندازه یک انسان طراحی شده که بر روی آن تصاویر رنگی از حیوانات و اشکال هندسی و غیره ترسیم شده است. در محل بالای این پارچه یک یا دو سوراخ تعبیه شده که شکارچی بتواند زمانی که پشت آن قرار گرفته جلوی خود را ببیند و به سمت شکار پیش برود. ادیو جامه به یک چارپوب چوبی متصل است و شکارچی به راحتی می تواند آن را با یک دست در مقابل خود نگه دراد. زمانیکه شکارچی از سلاح گرم استفاده می کند لوله اسلحه را از همان سوراخ ها بیرون می آورد. شکار از دیدن این پارچه حیرت زده می شود و به جای اینکه فرار کند، تنها نظاره گر این پدیده می شود، و شکارچی در موقعیت مناسب حیوان را می کشد.

سامان حیدری گوران

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 4 نظر / 65 بازدید
آذر

چه خوب می شد اگه یه عکسی از دیو جامه می گذاشتی. سپاس گذارم. آذر

BAHMAN

[][گل] slaw akk samani barez daset wash bu ara ei wtaraile basha ka nusaita hamu wtarakanet sabarat ba kurdustan jowanen har bjhit

BAHMAN

rasi mn towanem aks wa diw jama arat kl kamaga twasti_