ایران پارینه (Prehistory of Iran)

مطالبی در ارتباط با انسان اولیه در ایران و باستان زمین شناسی(Early humans in Iran and geoarchaeology)

باستان شناسی غارها و پناهگاه های صخره ای در ایران (2)

در ادامه مبحث باستان شناسی غارها و پناهگاه های صخره ای بد نیست به استفاده از این مکانها در دوران کنونی بپردازیم.

همانگونه که قبلا توضیح داده شد فلات ایران دارای شرایط خاص زمین شناسی برای شکل گیری غارهای طبیعی است. این وضعیت به ویژه در کوهستان زاگرس  بیشتر دیده می شود. بر اساس تجارب و بررسی ها می توان از سه دسته کلی استفاده از غار را در دوران کنونی نام برد.

1- استفاده از غارها توسط دامداران.

در برخی از مناطق غربی ایران، جوامع کوچ نشین در ایامی از سال از غارها به عنوان مکانی برای نگهداری گله استفاده می کنند. معمولا چوپانان نیز یا درون محوطه و یا در بیرون از آن در طول چند هفته یا ماه زندگی  میکنند. در برخی اوقات نیز که یک یا چند غار بزرگ در نزدیکی روستا ها قرار دارد مورد استفاده  اهالی مردم روستا قرار می گیرد. به همین منظور از غار ها به عنوان انباری مواد و اشیائ اضافی و بی ارزش استفاده می شود.

2-  استفاده از غارها برای انجام مراسم مذهبی.

در برخی از مناطق ایران و بویژه در استان های کرمانشاه، لرستان و کردستان مردمی که دارای مسلک یارستان هستند از غارها و پناهگاه ها طبیعی به عنوان نیایش گاه و محلی برای انجام مراسم مذهبی استفاده می کنند.

3- در موارد نادر نیز از این مکانها به عنوان منزل مسکونی استفاده می شود. گروهایی نظیر کولی ها، افراد منزوی و یا دارای اختلالات روانی و نهایتا برخی افراد فراری که به اصطلاح  یاغی خوانده می شوند از غارها استفاده می کنند.

در رابطه با استفاده انسان از غارها یک کتاب حالب در سالهای گذشته با متابنامه زیر منتشر شده است.

 

The Human use of caves. ed. by Clive Bonsall and Christopher Tolan-Smith

Oxford, Archaeopree, 1977, BAR International series 667

 

 

+ سامان حیدری گوران ; ٧:۱۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٤/٢۱
comment نظرات ()

گرده همایی "پارینه سنگی قدیم و میانی خاور میانه و مناطق همجوار" در بازل سویس

بازل یکی از شهرهای آلمانی زبان شمالی سو یس در حاشیه رودخانه راین است.  در هشتم ماه می 2008 یک رویداد علمی به مدت سه روز در بازل سویس به وقوع  پیوست. شماری از بهترین محققان باستان شناسی پارینه سنگی که در  خاور میانه و مناطق همجوار کار می کنند، نتایج کارهای خود را در این گرده همایی  به میزبانی دانشگاه بازل و شخص ژان ماری ل  تنسورر  ارایه دادند.  در این میان تحقیقات انجام یافته بر روی محوطه هومل سوریه فوق اعاده در خور توجه و ممتاز بود. این مکان از نوع محوطه های باستانی باز و تشکیل شده در اطراف یک چشمه قدیمی است که رسوبات تراورتنی و آهکی این چشمه موجب در امان ماندن مواد باستانی از فرایند فرسایش در این محوطه شده است. جالبی این مکان در این است که آن یک توالی باستانی بسیار عالی را از دوران پارینه سنگی قدیم را تا اواخر دوران پارینه سنگی به نمایش می گذارد. 

در جریان این گرده همایی تعداد دیگری مکان جدید در نواحی حاشیه شرقی دریای مدیترانه نیز معرفی شد. در روز اول گرده همایی یک مقاله نیز  توسط  بیگلری در ارتباط با یک مکان پارینه سنگی میانی در استان اصفهان و یک مقاله در ارتباط با پژوهش های پارینه سنگی دانشگاه توبینگن آلمان در ایران توسط نگارنده ارایه شد. در پایان هر قسمت از شرکت کنندگان به بحث و تبادل نظر می پرداختند که به نظر من بهترین بخش این گرده همایی محسوب می شد. لینک خلاصه مقالات این گرده همایی را می توان در آدرس زیر مشاهده کرد.

 

http://www.elkown.unibas.ch/Symposim/koll_start.html

+ سامان حیدری گوران ; ٥:۱۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٤/۱۱
comment نظرات ()